دوربین مداربسته آنالوگ AHD

اصطلاح دوربین مداربسته AHD یا AHD CCTV به اصطلاح انگلیسی Analog High Definition CCTV به معنای دوربین مداربسته آنالوگ رزولوشن بالا اشاره می کند. همانطور که میدانید در دوربین های آنالوگ سنتی (دوربین آنالوگ تیوی لاینی) روزولشن تصویر یکی از بزرگترین نقاط ضعف این دوربین های بود و برای جبران این نقطه ضعف تکنولوژی های جدیدی در سیستم های مداربسته آنالوگ ایجاد شدند که یکی از آنها تکنولوژی AHD است.

AHDدوربین های تحت شبکه  IP بدلیل کیفیت بالای تصویر برداری  نیاز های امروز کاربران در زمینه ضبط تصاویر را پاسخگو می باشند اما تغییر سیستم های مداربسته قدیمی به سیستم های تحت شبکه بودجه زیادی را صرف می نماید خوشبختانه تکنولوژی جدید دوربین های آنالوگ HD راه کار مناسب جهت تبدیل سیستم SD به HD  که قادر به تصویر برداری با کیفیت 1080P یعنی معادل 2 مگا پیکسل و با کمترین هزینه  فراهم می نماید.
بجز موضوع ارتقاء کیفیت تصویر برداری دوربین های مداربسته HD نسبت به سیستم SD به عنوان مزیت و برتری اصلی که باعث رفع مهمترین نقص گروه دوربین های امنیتی آنالوگ نسبت به دوربین های IP گردیده است از دیگر مزایای این تکنولوژی که میتوان به آن اشاره کرد استفاده از کابل های کواکسیال نصب شده در سیستم مدار بسته قدیمی و عدم نیاز به اطلاعات شبکه مشابه دوربین های دیجیتال (IP)جهت نصب و راه اندازی می باشد.
هر چند در سال های اخیر پیش بینی می گردید که دوربین های آنالوگ جای خود را به دوربین های IP بدهند اما بدلایل نقاط ضعف دوربین های IP و همچنین نقاط قوت دوربین های انالوگ خصوصا هزینه پایین  تامین ، نصب و راه اندازی یک شبکه دوربین مداربسته آنالوگ به عنوان مهمترین مزیت،  موضوع کنار گذاشته شدن تکنولوژی  دوربین های امنیتی آنالوگ محقق نگردید و طبق آمار های رسمی ، استقبال جهانی دوربین های مداربسته عمداتا در گروه آنالوگ می باشد لذا شرکت های سازنده بزرگ و معتبر در زمینه دوربین مداربسته را ترغیب به رفع مشکل اصلی تکنولوژی دوربین های آنالوگ یعنی کیفیت تصویر برداری آنها نمود که نهایتا منجر به شکل گیری تکنولوژی دوربین های آنالوگ HD گردید.

دوربین های آنالوگ HD به طور کلی به چهار استاندارد اصلی به شرح ذیل تقسیم می گردند.

  • گروه اول        HD-SDI(منشاء تکنولوژی  کشور چین)( High Definition  Serial Digital Interface)
  • گروه دوم       HD-CVI(منشاء تکنولوژی  کشور چین)(High Definition Composite Video Interface)
  • گروه سوم     HD-TVI(منشاء تکنولوژی  کشور امریکا)(High Definition Transport Video Interface)
  • گروه چهارم        AHD (منشاء تکنولوژی کشور کره جنوبی)(Analog High definition )
comparequlity1


در سیستم های HD-SDI   انتقال تصویر  در فواصل زیاد همراه با افت کیفیت تصاویر ویدیویی می باشد لذا فاصله مناسب جهت انتقال تصویر  با کیفیت مورد قبول در گروه اول  حداکثر 60 متر  می باشدو در متراژ های بالاتر از 100 متربدلیل افت کیفی تصویر نیاز به تقویت کننده وجود دارد.
دومین ضعف  استاندارد گروه اول،قیمت بالای دستگاه ذخیره ساز آنها  می باشد.
اما در دوربین های امنیتی  AHD  و HD-TVIدو ضعف سیستم های قدیمی تر برطرف گردیده به گونه ای که درنوع AHD می توان تصویر ویدیویی با 2 مگا پیکسل کیفیت را بر روی کابل RG59 و یا بر روی کابل UTP  ( با بکار گیری ویدیو بالون) تا 500 متربدون افت کیفی تصویر انتقال داد ضمنا" دستگاه های ذخیره ساز آن از قیمت بسیار مناسب تری نسبت به دو گروه اول و دوم برخوردار می باشد.
در دستگاه های ذخیره ساز ترکیبی تکنولوژی دوربین های AHD یعنی  AHD DVR امکان اتصال دوربین های آنالوگ SD  ، آنالوگ HD و همچنین IP به طور همزمان وجود دارد لذا به طور کلی در سیستم های HD که بطور مناسب انتخاب شده باشند  با کمترین هزینه امکان تصویر برداری با کیفیت HD (با بکار گیری دوربین HD)در نقاط حساس محیط و کیفیت 700TVL (با بکار گیری دوربین آنالوگ SD) در نقاط کمتر حساس محیط فراهم می گردد در غیر اینصورت با انتخاب غلط یک سیستم HD تنها اتلاف بودجه مالی نتیجه آن خواهد بود.
به طور خلاصه میتوان ادعا کرد که با ورود دوربین های HD خصوصا تکنولوژی AHD به بازار و  گسترش چشمگیر استفاده از این تکنولوژی مدرن موجب گردیده است که این گروه از دوربین ها با توجه به کیفیت بالای تصویر برداری در کنار قیمت پایین شان به عنوان رقیب جدی  سایر تکنولوژی های دوربین های امنیتی خصوصا دوربین های IP محسوب شوند.

اساس کار تکنولوژی AHD چیست؟

اساس کار تکنولوژی AHD بر پایه انتقال تصاویر دوربین های مداربسته بر مبنای سیستم های تلویزیونی دیجیتال (DTV) است. در این تکنولوژی اطلاعات همچنان به صورت آنالوگ انتقال پیدا می کنند اما نوع کد گذاری آنها امکان انتقال اطلاعات با حجم بیشتر و در نتیجه گرفتن تصاویر با روزولشن بالاتر را ایجاد می کند. کد گذاری دوربین توسط چیپ AHD TX انجام می شود. این چیپ اطلاعات دیجیتال را از دوربین دریافت کرده و آنها را به صورت AHD کد گذاری می کند. در سمت DVR نیز چیپ AHD RX اطلاعات کد گذاری شده را دریافت کرده و آنها را مجدد به صورت دیجیتال برای ضبط در خواهد آورد.

رزولوشن تصویر در دوربین های مداربسته AHD

دوربین های AHD نسل اول تنها با روزولشن ۱ مگا پیکسل (۷۲۰P) تولید می شدند اما نسل دوم این تکنولوژی امکان تولید دوربین های AHD با روزولشن ۲مگا پیکسل (۱۰۸۰P) را ایجاد کرد. متاسفانه نسل اول و دوم این دوربین های با هم از نظر کد گذاری هم خوانی ندارند و امکان استفاده همزمان از آنها وجود ندارد. در حال حاضر و با توجه به تکنولوژی موجود امکان تولید دوربین های AHD با روزولشن بالاتر از ۲ مگا پیکسلی وجود ندارد و این موضوع نیز بعید به نظر می رسد.
 

کابل مورد استفاده و محدودیت طول کابل کشی

یکی از بزرگترین نقاط قوت دوربین های AHD محدودیت و حساسیت پایین آنها در رابطه با طول و کیفیت کابل مصرفی است. با استفاده از کابل های RG59 عادی امکان انتقال سیگنال دوربین AHD تا ۵۰۰ متری به راحتی میسر است. کابل RG60 می تواند این مسافت را به ۱۰۰۰ متر نیز برساند. تکنولوژی AHD همچنین حساسیت بسیار کمی نسبت به کیفیت کابل مصرفی دارد.
 

آیا امکان نصب دوربین های تیوی لاینی به DVRهای AHD وجود دارد؟

بله، بیشتر DVRهای AHD دوربین های تیوی لاینی را پشتیبانی می کنند. این دستگاه ها در بیشتر موارد حتی دوربین های تحت شبکه را نیز در تعداد و روزولشن محدود پشتیبانی می کنند. توجه داشته باشید که DVRهای AHD به هیچ عنوان امکان پشتیبانی از دوربین های HDSDI، HDTVI و HDCVI را ندارند.


قیمت و هزینه دوربین هایAHD

دوربین های AHD در مقایسه با دوربین های شبکه بسیار مقرون به صرفه هستند. قیمت این تجهیزات بیشتر به دستگاه های آنالوگ نزدیک است تا دوربین های شبکه. این موضوع استفاده از دوربین های آنالوگ سنتی را روز به روز کمتر کرده است.

خرید آنلاین دوربین آنالوگ AHD